Zakup programu do obsługi firmy pozostaje zawsze trudną decyzją. Wybierając oprogramowanie ERP trzeba zastanowić się nad jego funkcjonalnością, łatwością obsługi, ale również ceną. Programy szyte na miarę są znacznie droższe niż standardowe, ale zapewniają większą ergonomię pracy. Jak zatem pozyskać środki na zakup takiego programu? Oraz jaki model zdobycia licencji jest najlepszy?

Dedykowane oprogramowanie do prowadzenia kadr i płac czy księgowości lub magazynu i działu handlowego to podstawa prężnie działającej firmy. W dzisiejszych czasach program ERP musi spełniać szereg wymagań prawnych, a także być otwarty na nowe możliwości i szybkość zmieniającej się firmy. Jednocześnie świadomość, że wdrożenie programu nie odbywa się każdego roku sprawia, że poszukiwane narzędzie musi być dokładnie dopasowane.

Finansowanie programu ERP

Istnieją różne sposoby sfinansowania programu ERP. Zachowując konkurencyjność na rynku wiele firm decyduje się na profesjonalny, drogi program do obsługi wszystkich procesów. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, proponujemy rozmaite sposoby licencjonowania oprogramowania. Są to m.in. wynajem licencji, leasing czy fundusze europejskie.

Wynajem systemu ERP.

Wynajem licencji od producenta to jeden z niższych kosztów wejścia w program. Dodatkowo, aby korzystać w programu, wystarczy mieć komputer z internetem. Oprogramowanie dostępne jest w każdym miejscu, ponieważ całość systemu znajduje się w chmurze. Nie są generowane wysokie koszty ponieważ system nie jest wykupowany na własność. Miesięczny abonament w formie usługi dostosowywany jest do poziomu zaawansowania narzędzi, jakie mają wchodzić w skład systemu.

Leasing jako finansowanie programu ERP.

Tak, jak w przypadku wszystkich kosztownych zakupów, możliwe jest również wykupienie programu w leasingu. W transakcji pośredniczy wtedy firma leasingowa, a przedsiębiorca jedynie spłata raty. Dzięki temu firma dysponuje wyższym budżetem, bo nie musi na raz wydawać dużej kwoty. Przyznanie leasingu nie wiąże się także ze złożonymi procedurami, co dodatkowo rzutuje na korzyść tego rozwiązania.

Dotacje unijne.

Unowocześnianie przedsiębiorstwa i zwiększanie jej konkurencyjności jest wpisane w wiele programów unijnych. Finansowanie oprogramowania ERP jest jednym z celów, które mogą zostać pokryte z takich dotacji. Warunki i regulacje są dokładnie sprecyzowane w odpowiednich programach, które można znaleźć na rządowych stronach. Zachęcamy do skorzystania z nich, ponieważ mogą w znacznym stopniu odciążyć finanse.